Elektrospotrebiče odporového typu: žiarivky, výhrevné telesá, kávovary, žiarovky, varné kanvice, sušiče na vlasy – s týmito spotrebičmi si každý typ elektrocentrály hravo poradí.Pri týchto spotrebičoch je výkon udávaný vo wattoch W alebo v ampéroch A. Preto v tomto prípade stačí vybrať vhodnú elektrocentrálu podľa výkonu spotrebiča W alebo príkonového prúdu A tak aby plný menovitý výkon elektrocentrály vo VA mal aspoň 1 - 1,5 nasobnú rezervu.
Stroje s elektromotormi: ručné elektrické náradie ako sú pásové brúsky, karbobrúsky, vŕtačky, kotúčové píly, reťazové píly, frézky, vysávače a iné . Vzhľadom na straty vo vinutí motora je pri týchto strojoch nutné mať aspoň 2 - 2,5 násobnú rezervu
Stroje s tzv. ťažkým štartom: mrazničky, chladničky, práčky, zváracie invertory, čerpadlá, kompresory, domáce vodárne, kompresory, čerpadlá, chladničky, mrazničky, pračky, domáce vodárničky, zváracie invertory. Tieto stroje predstavujú pre elektrocentrály najväčšie problémy. Častokrát sa pri výbere elektrocentrály tieto stroje podhodnotia výkonové parametre. Pri týchto strojoch sú od štartu plne zaťažené a sú tu ťažké válivé odpory (čerpadlá) alebo vysoké nábehové špičky (zváracié invertory) potrebné k zapáleniu elektródy. Preto pri týchto strojoch treba dbať na 3 - 3,5 násobný výkonový presah.